قوانین و مقررات

بلیط

تمامی اطلاعات مسافران شامل نام، نام‌خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی بایستی به صورت کامل و صحیح وارد شوند. همچنین نباید اطلاعات تکراری یا مخفف وارد شوند. مسافرانی که اطلاعات بلیط آنان با کارت شناسایی مطابقت نداشته باشد، بدون بلیط تلقی خواهند شد و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود. در صورتی که اطلاعات بلیط با اطلاعات کارت شناسایی مسافر تطابق ندارد و مسافر بخواهد آن را اصلاح نماید، بایستی بلیط را استرداد نموده و بلیط جدید خریداری نماید. تمام مسافران قطار از لحظه‌ی ورود به ايستگاه مبدا تا خروج از ايستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بيمه‌ی حوادث مسافری شامل جبران هزينه‌های پزشكی و همچنين جبران نقص عضو يا فوت ناشی از حوادثی مانند آتش‌سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ريل، مانور، سنگ‌پرانی و ساير حوادث احتمالی می‌شود. حضور در ایستگاه یک ساعت قبل از حرکت قطار الزامی است. همچنین ده دقیقه مانده به حركت، تمام درهای قطار بسته خواهد شد و بعد از بسته شدن درها برای جلوگیری از خطرات احتمالی، سوارشدن به قطار امكان‌پذیر نیست.

چاپ بلیط

طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، چاپ بلیط برای مسافر الزامی نیست و مسافر برای سوار شدن به قطار می‌تواند نسخه الکترونیکی بلیط (PDF) را ارائه کند. برای دستیابی به نسخه الکترونیکی بلیط می‌توانید در قسمت «سفرهای من» با استفاده از گزینه «دریافت بلیط»، بلیط خود دریافت کنید.

سهمیه‌های قطار

برای مسافران قطار سهمیه‌ها و تعرفه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است که در صورت استفاده‌ی نادرست از آنها بلیط صادر شده بایستی مسترد ‌شود و هزینه‌ی جریمه‌ی آن به عهده‌ی خود مسافر خواهد بود. سهمیه‌ها و تعرفه‌های تعریف شده به شرح زیر می‌باشد: سهمیه عادی: قابل دسترس برای کلیه مسافرین اعم از زن ، مرد و خانواده می‌باشد. سهمیه ویژه خواهران: این سهمیه ویژه‌ی خانم‌هایی است که تنها مسافرت می‌کنند. همچنین مسافران می‌توانند برای فرزندان پسرِ کمتر از 6 سال از این سهمیه استفاده نمایند. سهمیه ویژه برادران: ویژه‌ی آقایانی که تنها مسافرت می‌کنند.

تعرفه‌های بهای بلیط قطار

تعرفه بزرگسال: سن مسافر برای تنها سفر کردن حداقل باید 12 سال تمام باشد. همچنین بلیط شخصی که در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال سن داشته باشد، تمام بها حساب می‌شود. تعرفه خردسال: بلیط کودکان بین 2 تا 12 سال نیم‌بهاست. تعرفه نوزاد: قیمت بلیط نوزادان تا 2 سالگی، معادل 10 درصد از بهای کل بلیط (معادل بهای بیمه‌ی مسافر) است. همچنین در این شرایط صندلی به نوزاد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که مسافر بخواهد برای نوزاد خود صندلی بگیرد، بلیط نوزاد نیم‌بها (تبدیل به تعرفه خردسال) محاسبه می‌شود. تعرفه جانبازان و خانواده‌های شهدا: بهای بلیط جانبازان و خانواده‌های شاهد نیم‌بهاست و در حال حاضر تنها از طریق مراکز فروش حضوری با ارائه‌ی اصل کارت شناسایی معتبر بنیاد شهید صادر می شود. همچنین به آزادگانی که جانباز نیز باشند و درصد جانبازی قید شده در کارتشان بالاتر از 25 درصد باشد نیز بلیط نیم‌بها تعلق می‌گیرد. در صورت استفاده از سهمیه‌های شاهد و یا جانباز همراه داشتن کارت ایشان (معتبر) در هنگام صدور بلیط به صورت حضوری و نیز سوار شدن به قطار الزامی است. در صورتی که جانباز نتواند به تنهایی سفر کند و طبق تشخيص بنياد جانبازان، حضور يك نفر همراه با مسافر جانباز الزامی باشد، با ارائه معرفی‌نامه از بنياد، بلیط فرد همراه نيز نيم‌بها صادر می‌شود. تعرفه کسر کوپه: هنگام خرید کوپه دربست، بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی از بهای تعرفه بزرگسال محاسبه می‌شود و با عنوان تعرفه کسر کوپه صادر می‌شود.

کوپه‌ی دربست

شما‌ می‌توانید هنگام ‌جستجو و خرید، حتی اگر تعداد همسفران شما ظرفیت کوپه را پر نکند‌، گزینه "کوپه دربست" را فعال کنید. در این شرایط، مبلغ دربست کردن کوپه را با کسر مبلغ خدمات ایستگاهی و پذیرایی پرداخت‌ می‌کنید‌. این بها در سیستم ‌به صورت خودکار محاسبه‌ می‌شود و به شکل بلیطی با عنوان «کسر کوپه» برایتان صادر‌ می‌شود‌. در این صورت مسافر دیگری در کوپه دربست شما حضور نخواهد داشت‌. در کوپه دربست به دلیل رزرو صندلی، بهای بلیط اطفال زیر دو سال ‌‌نیم‌بها محاسبه‌ می‌شود‌.

استرداد بلیط قطار

مسافر می‌تواند تا قبل از حرکت قطار، بلیط یا بلیط‌های خریداری شده را به صورت آنلاین استرداد کند. همچنین برای استرداد بلیط تا قبل از حرکت قطار، مسافر می‌تواند با ارائه‌ی بلیط (نسخه الکترونیکی یا چاپی) و کارت شناسایی به صورت حضوری به یکی از مراکز فروش قطار مراجعه کند. طبق قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، بلیط قطارهای مسافری خریداری شده در سایت، علاوه بر امکان استرداد آنلاین در خود سایت، در كلیه‌ی مراکز فروش بلیط (در ساعات کاری نمایندگی‌های فروش) با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر (کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت) قابل استرداد می‌باشد. استرداد بلیط پس از حركت قطار امكان‌پذیر نیست. پس از ثبت درخواست استرداد و دریافت پیامک استرداد بلیط، وجه بلیط با کسر جریمه طبق قوانین استردادی، با توجه به درخواست مسافر به اعتبار حساب یا حساب بانکی که هنگام خرید استفاده شده است برگشت داده می‌شود. پس از نهایی شدن فرآیند استرداد، امکان خرید مجدد بلیط استرداد شده وجود ندارد. بازپرداخت خسارت به بلیط‌هایی که مشمول دریافت خسارت شده‌اند، صرفا به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه‌ی کارت ملی مسافران و نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است. میزان جریمه تعلق گرفته به مسافر بر اساس قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بوده و به شرح ذیل انجام می شود: از زمان صدور تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت 10 درصد جریمه از ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت تا ۳ ساعت قبل از حرکت قطار 30 درصد جریمه از ۳ ساعت قبل از حرکت قطار 50 درصد جریمه پس از حرکت قطار 100 درصد جریمه